Aktualizacja WordPressa i wersji PHP strony często idą w parze. WordPress, jak i wiele innych popularnych CMSów, wymaga aktualizacji wersji PHP, by niektóre z funkcjonalności tego CMSa mogły działać poprawnie (lub sprawnie). Aktualność wersji jest także istotna w kontekście bezpieczeństwa przed atakami hakerskimi lub spamem. Aktualizowanie wersji PHP może również przyspieszyć działanie strony, co z kolei wpływa pozytywnie na jej pozycjonowanie.
Wskazana kolejność działań to:
- Wykonanie kopii zapasowej strony - na wypadek, gdyby po aktualizacji WordPressa lub PHP pojawiły się błędy z kompatybilnością. W takiej sytuacji warto mieć działającą wersję strony gotową do przywrócenia.
- Aktualizacja WordPressa - wraz z jego motywami, szablonami i wtyczkami. Niektóre z nich mogą powodować problemy w aktualizacji wersji PHP. Można wtedy spróbować usunąć taką wtyczkę i dodać ją ponownie po zaktualizowaniu wersji PHP. Warto upewnić się, czy używane wtyczki są bezpieczne.
- Aktualizacja wersji PHP strony - w cPanelu należy przejść do Menedżera wielu wersji języka PHP i wybrać pożądaną wersję dla danej domeny, a następnie zatwierdzić zmianę.
- Sprawdzenie wersji PHP w zapleczu WordPressa - należy zweryfikować, czy WordPress wykrył aktualizację wersji PHP. Trzeba wejść w narzędzia, następnie stan witryny. W informacjach o serwerze znajdziemy wersję PHP.
- Sprawdzenie działania strony - po wszystkich zmianach powinno się zweryfikować działanie strony oraz jej różnych podstron. Jeśli, przechodząc między zakładkami na stronie, pojawią się błędy w ich wyświetlaniu, należy zalogować się do WordPressa i przejść do ustawień, wejść w bezpośrednie odnośniki, a następnie nie zmieniając nic, zapisać. Spowoduje to ponowne wygenerowanie pliku .htaccess, co powinno przywrócić poprawne działanie strony wraz z podstronami.
Aktualną wersję WordPressa można znaleźć na tutaj. Znajduje się tam również informacja o zalecanej minimalnej wersji PHP oraz MySQL.